Nie ulega wątpliwości, że okulistyka to dziedzina bardzo szeroka i niezwykle skomplikowana. W szeroko pojętej dziedzinie związanej z optyką może pracować bardzo wiele osób, których zawody choć pokrewne diametralnie różnią się między sobą. Warto znać te różnice zwłaszcza jeśli nosimy okulary lub podejrzewamy u sienie wadę wzroku.
Czym różni się optyk od okulisty?
Choć nazwa jest podobna optyk i okulista to dwie zupełnie różne profesje.
Okulista to przede wszystkim specjalista w dziedzinie diagnostyki i leczenia chorób oczu. Planuje oraz zaleca w danym przypadku stosowne leczenie. Innymi słowy bada i leczy narząd wzroku, ale może również dobierać odpowiedni okulary oraz soczewki kontaktowe.
Z kolei optyk jedynie dobiera oprawki oraz szkła korekcyjne i ewentualnie aplikuje soczewki kontaktowe. W przeciwieństwie do lekarza nie może nas wyleczyć, ani stwierdzić konkretnej wady wzroku. Osoba ta zajmuje się zatem tylko wykonywaniem okularów na podstawie dostarczonej od okulisty recepty, czasem dobiera lub doradza jak wybrać odpowiednie okulary. Zazwyczaj optycy to osoby posiadające dyplom technika lub mistrza.
Istnieje jeszcze jeden zawód nieodmiennie związany z optyką, a mianowicie optometrysta. Osoba zajmująca się tą dziedziną okulistyki dobiera korekcje okularową, a także może aplikować soczewki kontaktowe
Jak powinno wyglądać badanie wzroku?
Badanie takie powinno się składać się z kilku bardzo podstawowych etapów. Specjalista powinien w trakcie wizyty określić stan zdrowia pacjenta, a także zwracając uwagę na układ wzrokowy rozpoznać stan refrakcji, akomodacji, a także stan widzenia obuocznego.
Salon optyczny to bez wątpienia świetne miejsce na wybranie pierwszych oprawek do okularów. Wystarczy wybrać dobry salony optyczny a optyk, który tam pracuje pomoże i doradzi w czym wyglądamy dobrze i jakie oprawki powinniśmy nosić, aby czuć się swobodnie i komfortowo w każdej sytuacji.