Rozwój usług detektywistycznych w Polsce trwa od stosunkowo niedawna. W porównaniu z resztą krajów Unii Europejskiej, mamy w tej materii bardzo krótką historię. Ponieważ jednak rynek nie znosi próżni i zapotrzebowanie na profesjonalnych detektywów z każdym roku wzrasta w tempie geometrycznym, pojawiły się inicjatywy prowadzące do zwiększenia ich ilości. Jedną z takich inicjatyw jest utworzenie studiów na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne ze specjalnością Detektywistyka w Wyższej Szkole Prawe im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu.
Detektyw potrzebny od zaraz
Zapotrzebowanie na usługi detektywistyczne było, jak do tej pory, zaspokajane głównie przez odchodzących z pracy policjantów lub pracowników innych służb mundurowych specjalizujących się w tropieniu przestępstw gospodarczych, kryminalnych czy obyczajowych. Szybko jednak okazało się, że powstające jak przysłowiowe grzyby po deszczu agencje detektywistyczne potrzebują tak wielu pracowników, iż dotychczasowy sposób ich pozyskiwania okazał się zwyczajnie niewystarczający. Nadal jednak istniała potrzeba rekrutacji osób odpowiednio wykształconych i przygotowanych do trudnej pracy detektywa. Liczyła się tu (i liczy nadal) szeroka znajomość prawa (a zwłaszcza prawa karnego), wiedza na temat możliwości i ograniczeń osoby pełniącej ów zawód, a także dobrze rozwinięte umiejętności za zakresu technik operacyjnych, śledczych, jak i również pozyskiwania informacji za pomocą urządzeń elektronicznych i narzędzi informatycznych.
Tak duże wymagania sprawiły, że w agencjach detektywistycznych do dzisiaj brakuje wielu rąk do pracy. Sytuację tę zmienić mogą jednak nowo powstające kierunki na polskich uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu.
Detektywistyka – studia przyszłości
Detektywistyka, studia tworzone właśnie przez WSP we Wrocławiu, zgodnie z planem ruszy 1 października 2017 roku, jako jedna z trzech specjalności dostępnych na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrze. Zarówno detektywistyka studia dzienne, jak i zaoczne, dają możliwość absolwentom ubiegania się o pracę w firmach i instytucjach reprezentujących wymiar sprawiedliwości (kancelarie adwokackie), w służbach mundurowych (policja, Straż Graniczna, Straż Miejska), w tym również w służbach specjalnych, w służbach więziennych, w sektorze przedsiębiorstw państwowych lub prywatnych (bezpieczeństwo i ochrona mienia), w organizacjach państwowych na szczeblu centralnym lub samorządowym, w organizacjach prywatnych, a także w jednostkach zajmujących się utrzymywaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.