Dobór właściwego, a więc przede wszystkim wygodnego i spełniającego swoje zadanie, obuwia, nie jest – wbrew pozorom – sprawą prostą. O ile jednak niewygodna para standardowych butów może przyczynić się co najwyżej do powstania otarć lub odcisków na stopie, to zły dobór obuwia roboczego, a zwłaszcza obuwia medycznego, może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje.
Dobierz właściwy rozmiar
Podstawowym czynnikiem wpływającym na właściwy dobór obuwia medycznego jest dopasowanie rozmiaru buta do naszej stopy. Największym błędem przy zakupie każdego typu obuwia roboczego jest sugerowanie się rozmiarem butów, w których chodzimy, czy też raczej chadzamy, jedynie od czasu do czasu – na zakupy, na spacer, do znajomych. Charakterystyką obuwia roboczego jest to, iż nosimy je przez cały dzień. W przypadku obuwia medycznego nierzadko bywa, że mamy je na nogach nie przez kilka, ale kilkanaście godzin na dobę. Oznacza to, że buty muszą być dopasowane do naszej stopy również wówczas, gdy jest ona zmęczona i opuchnięta. Aby zapewnić sobie ten rodzaj dopasowania, należy przymierzyć wybrane obuwie w godzinach popołudniowych lub nawet – jeśli to możliwe – wieczornych, kiedy nasza stopa nie tylko robi się o parę milimetrów większa, ale i bardziej wrażliwa (sprawdź obuwie medyczne Pofam).
Jeśli nie mamy możliwości przymierzenia butów o wskazanej porze, niezłym pomysłem może okazać zamówienie obuwia medycznego w rozmiarze większym niż ten, który zazwyczaj wybieramy. Pozwoli nam to ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami niedopasowania, a nasza stopa będzie miała więcej miejsca również na okazjonalne ruchy palców czy spięcia zmęczonych mięśni.
Postaw na wygodę, nie zapominaj o stylu
Właściwy rozmiar obuwia to podstawa, jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący o wyborze konkretnego modelu. But musi być dopasowany do stopy oraz – co nie zawsze jest ze sobą równoznaczne – wygodny. Przymierzając but po raz pierwszy, musimy zwracać uwagę nawet na najmniejszy ucisk, który w konsekwencji może zaburzać krążenie krwi w stopie. Warto też pamiętać o tym, że w obuwiu medycznym spędzimy wiele godzin dziennie, w tym przeważnie w pozycji stojącej. Odpowiednie do pracy w takich warunkach obuwie powinno mieć wyprofilowaną podeszwę z uniesionym przodem. Zaprojektowane w ten sposób modele odciążają kręgosłup, stawy i zmniejszają napięcie mięśni, przez co redukują zmęczenie wywołane wielogodzinną pracą.
Ponieważ jednak wygoda to nie wszystko, warto postarać się o wybór obuwia medycznego, które zapewni nie tylko komfort noszenia, ale i odpowiedni styl oraz prezencję.