Palisady betonowe to dość chętnie wykorzystywany w ogrodach element, pozwalający na ogrodzenie, wzmocnienie lub uatrakcyjnienie poszczególnych obszarów ogrodu. Palisady betonowe są nie tylko estetyczne, ale też bardzo praktyczne i funkcjonalne. Aby jednak mogły one cieszyć nasze oko w ogrodzie i spełniać powierzoną im funkcję, bardzo ważny jest sposób montażu, który zagwarantuje trwałość tworzonego z pomocą palisady elementu architektury ogrodu. Jak to zrobić, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas montażu palisady betonowej?
Palisady betonowe – kiedy warto z nich skorzystać?
Palisady betonowe najczęściej stosowane są do wykańczania ścieżek, czy też podjazdów z kostki brukowej, czy płyt betonowych. Nierzadko używane są też jako samoistne obrzeża lub wzmocnienie skarp, ogrodzenie skalniaków, czy oddzielenie poszczególnych stref ogrodu. Palisady betonowe są też dość często stosowane do łączenia poziomów na terenie ogrodu, a także jako zabezpieczenie przed osypywaniem się kory, kamienia czy ziemi na zboczach. Oczywiście nie tylko użyteczność palisady decyduje o jej popularności, ogromną zaletą jest również estetyka. Dzięki różnorodnemu wzornictwu kształtom i rozmiarom, jakie oferują producenci elementów betonowych, w tym także palisad, możliwe jest wzbogacenie architektury ogrodowej o niezwykle atrakcyjny wizualnie element wykończeniowy, dodający uroku i będący niejako wykończeniem wielu innych betonowych elementów w ogrodzie.
Jak poprawnie zmontować palisadę betonową?
Znając zalety i możliwości, jakie daje palisada betonowa, możemy przejść do najważniejszej części, czyli montażu tego elementu w miejscu docelowym. Pierwszą i prawdopodobnie najistotniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, ocena gleby pozwoli uniknąć nam późniejszych problemów, a także pokaże, co ewentualnie musimy zrobić, aby odpowiednio przygotować ją pod ułożenie palisady. W przypadku palisady, która będzie pełniła funkcję wykańczającą ścieżkę, czy też odgradzającą strefy w ogrodzie, montaż będzie prosty i szybki. Na odpowiednio utwardzonej i wyrównanie powierzchni możemy przystąpić do montażu palisady. Jej elementy należy zatopić na głębokości od 5 do 10 centymetrów w suchym betonie. Trochę więcej pracy wymaga przygotowanie terenu i montaż palisady będącej na przykład częścią murków oporowych. Tutaj musimy dokładnie zadbać o to, aby nawierzchnia była doskonale utwardzona i płaska, co więcej zaleca się wykonanie podbudowy ze żwiru lub innego kruszywa, a dopiero na tak przygotowanym podłożu, należy wykonać fundament z gęsto plastycznego betonu. Zaleca się, żeby w takich przypadkach montowany element został osadzony w betonie na około 1/3 wysokości.