Problem braku sklepu internetowego jest w Polsce łatwo zauważalny przede wszystkim wśród małych marek czy przedsiębiorstw. Duże firmy, czerpiąc z doświadczeń światowych liderów, bardzo szybko zrozumiały, że e-sklep jest dziś czymś więcej niż miejscem sprzedaży towarów i usług. Jego znaczenie, niski koszt utrzymania oraz łatwość prowadzenia sprawiają, że ten i inne systemy e-commerce są w istocie rzeczy oknami na świat dla wszystkich form biznesu.
Sklep internetowy jako wizytówka firmy
Bez względu na to, czy prowadzisz duże, średnie czy małe przedsiębiorstwo, Twój sklep internetowy zawsze będzie pełnił rolę jednej z ważniejszych (obok m. in. strony internetowej i siedziby) wizytówek firmy. Wszystkie systemy e-commerce, bez względu na ich typ i rodzaj, są niczym ogromne bannery przedstawiające użytkownikom internetu, czym tak naprawdę jest Twoja marka, co sobą reprezentuje i czego mogą się po niej spodziewać. Poprawnie zaprojektowany e-sklep, posiadający atrakcyjną szatę graficzną, logiczny układ i ciekawe treści pobudzające do myślenia kontekstowego, nie tylko wpływa na wysokość obrotów, ale i na wiarygodność i pozycję marki. Z drugiej strony sklep stworzony w sposób schematyczny, nieprzemyślany i nieprzylegający do wyników badań nad konwersją, potrafi niezwykle zaszkodzić wizerunkowi Twojej firmy.
W zupełnie skrajnych przypadkach przedsiębiorca nie decyduje się na stworzenie sklepu internetowego, co zwykle kończy się zepchnięciem jego firmy w biznesowy niebyt. A wszystko zgodnie z zasadą, że jeśli czegoś nie ma w internecie, to znaczy, że nie istnieje.
Systemy e-commerce dla zwiększenia sprzedaży
Podstawowym, domyślnym zadaniem sklepu internetowego jest sprzedaż. Odpowiednio zaprojektowany, wykonany i prowadzony sklep internetowy nie tylko pozwoli Ci dotrzeć z ofertą do nowego grona odbiorców, ale i – przy zachowaniu pewnych kryteriów – może stać się głównym kanałem sprzedażowym. Aby to jednak osiągnąć, potrzeba czegoś więcej niż sprawni programiści oraz specjaliści od SEO i User Experience. Wyniesienie sklepu na poziom konwersji powyżej przeciętnej wymaga przede wszystkim stworzenia i wdrożenia odpowiedniej strategii działania. Zdaniem specjalistów to właśnie ten element decyduje o prawdziwym sukcesie w e-commerce. Konkurowanie najoczywistszymi cechami, czyli niską ceną i szeroką ofertą, to droga donikąd, która w najlepszym razie wystarczy jedynie na utrzymanie Twojej firmy na poziomie gwarantującym przetrwanie.
Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że strategia działania powinna powstawać jednocześnie z samym sklepem tak, aby nie tylko mogła być „uruchomiona” w momencie rozpoczęcia działalności w branży e-commerce, alby by projekt e-sklepu odzwierciedlał zawartą w niej ideę.