Większość firm oferujących sprzęt AGD i RTV posiada w swoich sklepach stacjonarnych ekspozycję urządzeń. Dzięki temu potencjalni klienci mają okazję na własne oczy zobaczyć produkt, obejrzeć go z każdej strony, a w przypadku telefonów czy laptopów również ocenić funkcjonalność urządzenia. Sprzęt z ekspozycji trafia jednak w większości przypadków do klientów, podobnie jak ten, który wcześniej nie był używany. Kiedy opłaca się kupować urządzenia z ekspozycji i jakie ryzyko może to za sobą nieść?
Sprzęt AGD z ekspozycji
Urządzenia takie jak pralka, suszarka czy ekspres do kawy co prawda pozostają na ekspozycji podobnie jak sprzęt RTV, jednak nie są one włączane w innym przypadku, niż na osobistą prośbę klienta. Ze względu na to poziom zużycia urządzenia jest niski, a w wielu przypadkach nie są one uruchamiane wcale. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę, zakup sprzętu AGD z ekspozycji w wielu przypadkach może być wyjątkowo opłacalny, zwłaszcza gdy sklep oferuje dodatkowe rabaty za wybór takiego rozwiązania. Zanim jednak zdecydujemy się na takie urządzenie, warto wcześniej je dokładnie obejrzeć. Nawet na nieużywanym urządzeniu mogą znaleźć się uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy odpryski.
Dlaczego zakup sprzętu RTV z ekspozycji jest niewskazany?
Inaczej sprawa ma się w przypadku sprzętu RTV. Urządzenia takie jak telefony czy laptopy pozostają w sklepie włączone przez kilkanaście godzin w ciągu doby, ponadto mają do nich dostęp wszyscy odwiedzający dany sklep. Może to znacząco osłabić baterię, co negatywnie wpłynie na czas pracy urządzenia lub może zakończyć się przedwczesną jego awarią. Dlatego decydując się na zakup sprzętu elektronicznego z ekspozycji powinniśmy być świadomi tego, że może on zużyć się bądź zepsuć wcześniej niż ten, który nigdy wcześniej nie był używany. Warto również dowiedzieć się, czy nie przysługuje nam wydłużona gwarancja i w miarę możliwości negocjować rabat, aby w przypadku szybkiej awarii urządzenia mieć możliwość jego bezpłatnej naprawy.