Faktoring w Polsce, mimo że nie ma zbyt długiej tradycji w naszym kraju, ma się bardzo dobrze, a nawet, można zaryzykować stwierdzenie, że znakomicie. Obserwując badania oraz różnorodne raporty rynkowe trudno nie odnieść wrażenia, że faktoring to dziś prawdziwy hit w sferze biznesowej. Ostatnie lata to nieustanny wzrost obrotów w transakcjach faktoringowych w Polsce. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, ponieważ faktoring pozwala zapewnić rodzimym firmom stabilizację oraz płynność finansową, a to z kolei odbija się pozytywnie na innych sferach polskiej gospodarki.
Rynek faktoringu w Polsce na dużym PLUSIE
Według danych z 2018 roku, ponad 9 tys. podmiotów gospodarczych w Polsce sukcesywnie zabezpiecza się już przed zastojami w płynności finansowej korzystając z możliwości, jakie daje faktoring. Jest to wynik o 14 proc. większy niż w roku 2017. Jak więc widać, rynek faktoringu w Polsce nieustannie się rozwija i jest on opłacalny nie tylko dla podmiotów gospodarczych, ale również dla firm faktoringowych. W pierwszym kwartale 2018 roku podmioty faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF), mogły poszczycić się obrotami w wysokości ponad 53 mld złotych, co stanowi 25-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Biorąc pod uwagę rodzaje faktoringu, to najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania ich biznesu jest faktoring pełny.
Europa w centrum światowego faktoringu
Porównując statystyki faktoringu na świecie z danymi pochodzącymi z Europy, a w tym również i z Polski, można śmiało powiedzieć, że Stary Kontynent stał się motorem napędowym globalnego rynku faktoringowego, zdecydowanie przewyższając inne kontynentalne czy lokalne rynki w tym sektorze.
Polski rynek faktoringowy przeszedł bardzo długą drogę od raczkujących w latach 90. XX wieku pierwszych transakcji quasi faktoringowych do obecnego, bardzo dynamicznego rozwoju. Coraz większe uznanie dla faktoringu, jakie obserwuje się wśród przedsiębiorców sprawia, że jest to obecnie najszybciej rozwijająca się usługa finansowa w naszym kraju. Najchętniej korzystają z niej przedsiębiorstwa produkcyjne oraz dystrybucyjne, w których utrzymanie płynności finansowej jest szczególnie ważne z uwagi na konieczność utrzymania konkurencyjności rynkowej.
W Polsce o faktoringu
Od lat w Polsce organizowane są międzynarodowe spotkania branżowe dotyczące rynku faktoringu zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. Europa stała się centrum globalnego sektora faktoringowego. Pierwszy międzynarodowy kongres faktoringu w Polsce miał miejsce we wrześniu 2010 roku w Warszawie. Ostatnie, dziewiąte już spotkanie w tej konwencji odbyło się 20 września 2018 roku. Jest to obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu spotkań menedżerów oraz praktyków faktoringu i finansów w Polsce, na którym omawiane są najważniejsze problemy przedsiębiorców oraz wyzwania, jakie stawia przyszłość dostawcom usług faktoringowych zarówno w Polsce, jak i na świecie.
O sile oraz praktyczności współczesnego faktoringu niech świadczą przede wszystkim liczby z 2018 roku:
• ponad 9 tys. firm obsługiwanych przez faktorów zrzeszonych w PZF,
• ponad 53 mld zł wierzytelności powierzonych faktorom z PZF,
• 24,8 proc. wzrostu zanotowali faktorzy działający na polskim rynku,
• 2,5 mln faktur obsługiwanych przez faktorów zrzeszonych w PZF