Od wielu już lat lista najpopularniejszych kierunków studiów, jakie wybierają maturzyści po szkole średniej, pozostaje w zasadzie bez zmian. Listę edukacyjnych przebojów otwierają niezmiennie informatyka, medycyna, psychologia oraz elitarne prawo. To właśnie ten ostatni kierunek, pomimo dość dużego nasycenia rynku usług prawniczych, co roku przyciąga ogromną rzeszę maturzystów. Czy warto obecnie studiować prawo w naszym kraju? Sprawdźmy.
Prestiż i kariera
Prawie 430 tys. studentów rozpoczęło w 2017 roku swoją akademicką drogę edukacyjną na polskich uczelniach. Duże grono z nich dostało się na prawo oraz kierunki pokrewne. Studia prawnicze, ze względu na swój interdyscyplinarny charakter, dają na pewno nie tylko dobrą pracę i spełnienie zawodowe, ale również zapewniają prestiż oraz możliwość dołączenia do elitarnego grona zawodów zaufania społecznego, na ogół niedostępnego dla większości śmiertelników.
Prawo we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie to ogromne możliwości rozwoju
Kandydaci na studia prawnicze najczęściej wybierają duże ośrodki akademickie. Studiując na przykład prawo we Wrocławiu, Warszawie czy też Krakowie studenci mają dostęp do bardzo rozwiniętego zaplecza akademickiego oraz dużej infrastruktury instytucjonalnej związanej z dziedziną prawa (sądy różnego szczebla, kancelarie adwokackie, prokuratury, itp.). Studia prawnicze, poza aspektami stricte prawniczymi, uczą przede wszystkim dokładności, umiejętności logicznego myślenia oraz zdolności analitycznych, a także pozwalają nabyć umiejętności precyzyjnego i zrozumiałego wysławiania się.
Ze względu na interdyscyplinarność kierunku prawa, osoby studiujące tą dziedzinę nauki zdobywają wiedzę, która przyda się nie tylko na sali sądowej, ale również w życiu codziennym, pozwalając zrozumieć prawa rządzące otaczającą nas rzeczywistością na poziomie zarówno prywatnym, jak i państwowym.
Wielotorowa kariera zawodowa
Wybierając na przykład prawo we Wrocławiu lub w innym dużym mieście akademickim absolwenci studiów prawniczych mają do wyboru wiele różnorodnych ścieżek zawodowych, nie tylko w instytucjach ściśle związanych z wymiarem sprawiedliwości. Świeżo upieczony absolwent prawa znajdzie zatrudnienie również np. w firmach doradczych, bankach, instytucjach ubezpieczeniowych czy też w placówkach dyplomatycznych.
Studia prawnicze nie dla wszystkich
Studia prawnicze to ciężka praca nie tylko nad zdobyciem jak najlepszej wiedzy merytorycznej, ale również nad samym sobą. Ukończenie studiów prawniczych nigdy nie gwarantuje odniesienia sukcesu prawniczego, ale na pewno daje dużo satysfakcji z pokonania trudnej i wymagającej drogi edukacyjnej. Prawo to zawód dla ludzi z pasją, pełnych zaangażowania i mających dość determinacji do ciągłego pogłębiania zdobytej wiedzy.