Studia podyplomowe nie są dla każdego. Skorzystają z nich przede wszystkim posiadacze tytułu licencjata, inżyniera lub magistra, czyli wszyscy Ci, którzy chcą uzupełnić swoje dotychczasowe wykształcenie bądź zyskać dodatkową specjalizację z danej dziedziny. Czy takie studia to dobra decyzja? Sprawdźmy.
Okiem profesjonalisty
Dzisiejsi pracodawcy bez wątpienia patrzą na ukończone kursy, studia podyplomowe, dodatkowe certyfikaty, kwalifikacje i uprawnienia, które dają potencjalnym pracownikom nowe, praktyczne umiejętności. Studia podyplomowe to bardzo często szansa na awans, lepsze zatrudnienie oraz, co najważniejsze, poszerzenie swojej specjalistycznej wiedzy.
Ścisła selekcja
Z oferty studiów podyplomowych korzystają m.in. nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy administracji publicznej, a nawet członkowie rad nadzorczych największych spółek czy też dyrektorzy szkół oraz przedszkoli. Na mocy ustawy z 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnie tak dostosowują ofertę studiów podyplomowych, aby była ona jak najbardziej zbliżona do aktualnego zapotrzebowania pracodawców zarówno na polskim, jak i europejskim rynku. Nie ma jednak swobody, co do jednostki organizującej tego rodzaju program nauczania. Jak zaznacza Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tego typu studia mogą prowadzić jedynie placówki należące do Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz Centra Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Podyplomówka
Studia podyplomowe prowadzone są przeważnie w trybie zaocznym, co w dużej mierze ułatwia osobom już pracującym na podjęcie tego rodzaju edukacji. Studia podyplomowe trwają najczęściej od roku do dwóch lat, i aby się na nie dostać wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty oraz uiścić opłatę rekrutacyjną. Zdarzają się jednak kierunki studiów podyplomowych, na których organizowane są egzaminy wstępne. Zazwyczaj ma to miejsce wówczas, gdy dany kierunek jest wyjątkowo oblegany, a więc niezbędna jest dodatkowa selekcja kandydatów. Taki egzamin to przeważnie jednoetapowy sprawdzian prowadzony w formie rozmowy kwalifikacyjnej, testu pisemnego lub egzaminu ustnego.
Coraz więcej chętnych!
Czy warto iść na studia podyplomowe? Zdecydowanie, tak. Tego rodzaju studia najczęściej oferują wysokiej jakości przekazywaną, praktyczną wiedzę, ułatwiającą nie tylko start na rynku pracy, ale również ugruntowanie swojej pozycji, jako eksperta w danej dziedzinie. Jak wynika ze statystyk z 2017 roku, liczba słuchaczy studiów podyplomowych wzrosła ponad podwójnie w porównaniu z latami wcześniejszymi.
Oczywiście, studia na konkretnym kierunku na poziomie licencjata, inżyniera czy też magistra przygotowują absolwenta do pracy w danej dziedzinie, jednak wiedza ta powinna zostać dodatkowo uzupełniona o praktyczne umiejętności. Program studiów podyplomowych najczęściej wykracza poza nauczanie stricte akademickie i jest ściśle ukierunkowany na potrzeby zgłaszane przez pracodawców. Największym zainteresowaniem u osób zainteresowanych tego typem edukacji cieszą się od lat uczelnie niepubliczne, ponieważ to one zazwyczaj gwarantują dostęp do wiedzy przekazywanej przez najlepszych wykładowców i praktyków funkcjonujących na współczesnym rynku szeroko rozumianej gospodarki.