Wbrew pozorom i ogólnym tendencjom, liczba studentów w naszym kraju wcale nie maleje, szczególnie w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Prym w tym zestawieniu niezmiennie wiedzie Warszawa, która skupia w 78 uczelniach ogromną liczbę studentów pragnących zdobyć upragnione wyższe wykształcenie.
O wykształceniu słów kilka
W polskim systemie edukacji wykształcenie wyższe to wykształcenie uzyskane w uniwersytecie, uniwersytecie technicznym (politechnika) lub w innych ośrodkach szkolnictwa wyższego. Pojęcie wykształcenia wyższego mówi o ukończeniu studiów wyższych (po szkole średniej) oraz o dalszych studiach lub badaniach prowadzących do uzyskania stopnia naukowego.
Warszawa najlepsza w rankingu GUS
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Warszawa to największy ośrodek akademicki w naszym kraju z największą uczelnią – Uniwersytetem Warszawskim na czele. Ta jednostka akademicka kształci ponad 45 tys. studentów, a we wszystkich placówkach wyższych w Warszawie uczy się ponad 247 tys. studentów, co stanowi około 17 proc. wszystkich studentów polskich uczelni. Kolejnymi dużymi ośrodkami akademickimi w Polsce są Kraków, Wrocław, Poznań, Łódż, Lublin, Gdańsk oraz Katowice.
W Warszawie jest największy wybór uczelni wyższych w kraju, jednak jest to najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Studiowanie w Warszawie ma swoje ogromne plusy. To właśnie warszawskie uczelnie chwalą się największa liczbą pracujących zawodowo absolwentów. W tym rankingu na pierwsze miejsce wysuwa się Szkoła Główna Handlowa, a tuz za nią znajduje się Politechnika Warszawska.
Warszawa daje studentom nie tylko szerokie możliwości edukacyjne i ogólnorozwojowe, ale także stanowi szeroką płaszczyznę kulturową, rozrywkową i handlową. Miasto ma pod tym względem bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę, na którą składają się liczne galerie handlowe, kina, muzea, teatry, filharmonie czy też galerie sztuki. Dzięki taki licznym atrakcjom żaden student nie powinien narzekać na kulturalną nudę.
Artykuł powstał dzięki pisanie.co