Wydaje się, że olej silnikowy jest najważniejszym z płynów samochodowych. Bez niego sprawna praca jednostki napędowej jest niemożliwa. Korzystając z niskiej jakości oleju, narażamy silnik na poważne uszkodzenia, stąd tak ważny jest odpowiedzialny wybór tego produktu. Jakiego rodzaju oleje polecają fachowcy? Jak używać oleju, aby utrzymać silnik w dobrym stanie technicznym?
Oleje mineralne i syntetyczne
Najpopularniejszy podział olejów silnikowych to ten na mineralne i syntetyczne. Płyn mineralny to olej starego typu, który poza destylatami ropy naftowej nie posiada żadnych dodatków. Wiele olejów mineralnych dobrze pełni swoją funkcję zmniejszania tarcia między elementami silnika, mimo to oleje te wychodzą z użycia. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą olejów syntetycznych, które po prostu są jeszcze lepsze. Nie posiadają one destylatów ropy naftowej, lecz wszystkie ich składniki będące substancjami aktywnymi są syntetyzowane w laboratoriach chemicznych. Poza zmniejszaniem tarcia, oleje syntetyczne przyczyniają się również do zwiększania żywotności silnika, pomagają w jego czyszczeniu, a także ograniczają spalanie. Warto w tym miejscu wspomnieć również o produkcie pośrednim, a mianowicie o oleju półsyntetycznym. Olej tego typu, podobnie jak olej mineralny, powstaje na bazie destylatów ropy naftowej. Jednak posiada on również pewne dodatki uszlachetniające, dzięki czemu pełni również dodatkowe funkcje.
Jak używać oleju?
Użytkowanie oleju silnikowego jest niezwykle proste. Wystarczy go uzupełniać wtedy, gdy wskaźnik pokazuje jego niedostateczną ilość. Za sprawą regularnych przeglądów pojazdu w warsztacie można całkowicie zrezygnować z czynności wymiany oleju, poprzez zlecenie jej mechanikowi. Warto jednak dopilnować kwestii tego, jakiego oleju używa nasz mechanik. Rzecz w tym, aby był to płyn wysokiej jakości, najlepiej polecany przez producenta pojazdu, Zamienniki również bywają godne polecenia, jednak należy sprawdzać ich właściwości, wśród których kluczową rolę odgrywa lepkość. Zalecamy również, aby nie dolewać olejów niższej jakości do olejów o wyższych parametrach. Co prawda nie spowoduje to żadnej katastrofy, jednak znacząco zredukuje pozytywne skutki oddziaływania lepszego oleju.
Zakup oleju silnikowego
Przed zakupem oleju przede wszystkim należy sprawdzić, co proponuje producent samochodu. Następnie należy rozejrzeć się za takim właśnie olejem lub jego dobrym zamiennikiem. Chcąc znaleźć wysokiej klasy zamiennik, trzeba się zwrócić do godnego zaufania sklepu z olejami, który nie sprzedaje tanich i podejrzanych podróbek. Sklep z olejami silnikowymi, który wybieramy, powinien posiadać renomę, dzięki której bez obaw będziemy mogli mu zaufać. Warto zatem skorzystać z porady specjalisty lub też sprawdzić opinie internetowe przed wybraniem konkretnego sklepu.