Fortigen

Twoje centrum informacji
Menu
  • Reklama
  • Kontakt
Home
Blog
Jak prawidłowo diagnozować usterki sprzęgła?
Blog

Jak prawidłowo diagnozować usterki sprzęgła?

Zadaniem sprzęgła w samochodzie jest przenoszenie momentu obrotowego generowanego przez silnik na pozostałe elementy układu napędowego z możliwością czasowego przerwania bez potrzeby wyłączania silnika, a także w celu zmiany biegów. Ponadto sprzęgło musi redukować wibracje przenoszone z silnika na skrzynię biegów oraz dalsze podzespoły przeniesienia napędu. Element ten musi wytrzymać znaczne przeciążenia i mimo trwałej konstrukcji czasem ulega uszkodzeniom.

NoweSprzegla.pl

Ślizganie sprzęgła

Objawia się przy przyspieszaniu, kiedy sprzęgło nie jest wciśnięte. W wypadku ślizgającego się sprzęgła mamy do czynienia z nagłymi wzrostami obrotów, które nie są współmierne do prędkości. Objaw ten świadczy o nadmiernym zużyciu tarcz sprzęgła lub docisku. Ślizgające się sprzęgło jeszcze szybciej się zużywa i może dojść do jego całkowitej awarii.

Szarpanie podczas ruszania

Przeważnie jest objawem zaolejenia tarczy sprzęgła, która zapewnia odpowiednie sklejenie i przeniesienie momentu obrotowego dopiero w momencie, kiedy cały smar zostanie wytarty.

Problemy z rozłączaniem sprzęgła

Najczęściej objawia się delikatnym ruszaniem samochodu w momencie, gdy stoi on z włączonym biegiem oraz wciśniętym sprzęgłem. Wszelkie szarpnięcia, ruszanie oraz drgania z takiej sytuacji mogą świadczyć o uszkodzeniu sprężyny centralnej lub łożyska wyciskowego na prowadnicy.

Opory w mechanizmie

Mogą one informować kierowcę o uszkodzeniu łożyska wyciskowego, prowadnicy oraz segmentów sprężyny centralnej. Objawia się to przez nierównomierne opory podczas puszczania pedału sprzęgła.

Co może być przyczyną usterek sprzęgła w samochodzie?

Najczęściej nieprawidłowe działanie sprzęgła wynika z niewłaściwej eksploatacji tego podzespołu przez kierowcę, a także przez dobranie słabej jakości podzespołów, które nie są odpowiednio dopasowane do modelu naszego samochodu. Zbyt duża grubość okładzin, wymiana pojedynczych elementów kompletu, wykonanie niecentralnego montażu tarczy oraz nieosiowy montaż skrzyni biegów są najczęściej spotykanymi powodami uszkodzenia sprzęgła. Dobierając dobrej jakości części i montując je w prawidłowy sposób mamy pewność, że samochód nas nie zawiedzie i odwdzięczy się długim i bezproblemowym użytkowaniem.

Sprzęgło w naszym samochodzie jest stosunkowo złożonym podzespołem, który wymaga odpowiedniego traktowania oraz zachowania procedur serwisowych. Tylko dbanie o jego stan może nam zapewnić bezproblemową eksploatację pojazdu, a także ograniczenie kosztów dalszych napraw.

Share
Tweet
Linkedin
Pinterest
Prev Article
Next Article

Related Articles

Yerba Mate picie na zewnatrz
Blog

Yerba Mate – co to takiego i jakie ma właściwości?

Blog, Edukacja

Czy warto studiować prawo? Plusy i minusy

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Najczęściej czytane

    Najnowsze

    • płyta meblowa
      Elegancja w parze z funkcjonalnością? Poznaj płyty …
    • mdf hls
      Płyty pilśniowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie
    • programy motywacyjne
      Programy lojalnościowe i motywacyjne – poznaj podstawowe …
    • Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
      Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
    strefaplyt.pl

    Fortigen

    Twoje centrum informacji
    Copyright © 2023 Fortigen
    Wszelkie prawa zastrzeżone