Niemal każdego dnia, w różnych sytuacjach, podczas rozmów, oglądając telewizję czy słuchając radia możemy usłyszeć o aktach terroryzmu lub przestępstwach w cyberprzestrzeni. Wiadomości tego typu nie wzbudzają już takiej paniki i sensacji, jak jeszcze kilka lat temu. Fakt ten wynika z większej świadomości w kwestii możliwości naruszenia bezpieczeństwa w Internecie. Coraz częściej też młodzi ludzie wybierają ofertę kształcenia związaną z cyberbezpieczeństwem.
Co to jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni obejmuje różne zagadnienia, m.in. z zakresu informatyki, techniki, prawa i ma dalekosiężny wpływ na wszystkie dziedziny ludzkiej aktywności. Wskazać tutaj można na różne aspekty cyberprzestrzeni, biorąc pod uwagę chociażby aktywność użytkowników oraz wymiar techniczny. Nie są to działania mające tylko i wyłącznie na celu ochronę informacji, konkretnej strony internetowej czy portalu społecznościowego. Wręcz przeciwnie, analizując dogłębniej bezpieczeństwo w sieci można zauważyć, że w jego skład wchodzą przede wszystkim metody działań prewencyjnych organów ścigania oraz zmiany w systemie prawnym. Zakładają one wykonywanie obowiązków, korzystanie z praw oraz wdrażanie i przestrzeganie międzynarodowych regulacji. Działania te powinny być dostosowane do nowych technologii, aktywności jednostek naukowych czy potrzeb gospodarki – infrastruktury bankowej, elektrowni, systemów dostarczania wody – wpływając tym samym na ekonomię. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w dużej mierze wspiera również aspekty społeczne i edukację. Chodzi tu przede wszystkim o naukę czytelniczo-medialną, elektroniczne usługi biblioteczne oraz lingwistykę.
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni a praca
Rozpowszechnienie Internetu stworzyło nową przestrzeń pod względem bezpieczeństwa. Skutkiem tego jest konieczność wprowadzenia licznych zmian zarówno w pragmatyce, jak i w innych wymiarach działania systemów bezpieczeństwa, w tym również w obszarze rekrutacji. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że mogą być celem zewnętrznych ataków i ponieść z tego tytułu duże straty materialne i niematerialne. Zwiększają więc budżety przeznaczone na cele bezpieczeństwa i zabezpieczeń, budują specjalne działy w strukturach organizacyjnych lub zlecają takie usługi firmom zewnętrznym. Jednak, żeby stworzyć programy bezpieczeństwa oraz ochronić daną organizację przed potencjalnymi incydentami jej zagrażającymi, niezbędne są osoby wykwalifikowane w takiej dziedzinie. Popyt na specjalistów w branży bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni ciągle wzrasta. Obierając ścieżkę zawodową warto rozważyć wybór kierunku czy specjalizacji związanych z ochroną w sieci.