1 października 2017 roku w życie wchodzą przepisy ustawy obniżającej wiek emerytalny. Od tego dnia na emeryturę przejść będą mogły kobiety w wieku lat 60 oraz mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia.
Nowy-stary wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
Na mocy ustawy autorstwa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przyjętej i uchwalonej przez Sejm, od dnia 1 października 2017 roku wiek emerytalny ulegnie zmianie i wynosić będzie: dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn lat 65. Ustawa ta, będąc jedną z głównych obietnic Prezydenta i nowego rządu, miała na celu cofnięcie poprzednich przepisów, zgodnie z którymi wiek emerytalny miał być równy dla kobiet i mężczyzn, i z upływem czasu zostać podniesiony do 67 lat. Nowa ustawa przewiduje także, iż po osiągnięciu wskazanego przepisami wieku możliwa będzie decyzja o przejściu na emeryturę lub kontunuowaniu pracy. Kontynuowanie pracy zależeć będzie wyłącznie od chęci samego zainteresowanego, jego indywidualnej oceny swojego stanu zdrowia, sytuacji oraz pozycji na rynku pracy.
Co bardzo ważne, osoba wchodząca w wiek emerytalny, oprócz oceny własnej, może się również posiłkować informacjami otrzymywanymi od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącymi tego, na jakiej wysokości emeryturę będzie mogła liczyć. W obliczeniu samego momentu przejścia na emeryturę pomocne mogą być natomiast specjalne kalkulatory wieku emerytalnego, w rodzaju dostępnego na prywatnaemerytura.pl prostego narzędzia „Moja emerytura – wiek emerytalny”.
Znaczenie ma przede wszystkim to, kiedy przejdziesz na emeryturę
Obniżenie wieku emerytalnego bez wątpienia przez wielu Polaków przyjęte zostało z westchnieniem ulgi. Poprzednia reforma, wydłużająca wiek emerytalny i zrównująca go na poziomie 67 lat dla kobiet i mężczyzn, przez środowisko pracowników oceniana była negatywnie. Należy jednak pamiętać, że powodem do takich zmian była niekorzystna prognoza demograficzna i wiążące się z nią obciążenia dla kolejnych pokoleń. Przepisy, które wejdą w życie w październiku, choć tak oczekiwane przez społeczeństwo, mogą pociągnąć za sobą pewne negatywne konsekwencje.
Zdaniem ekspertów, spośród wszystkich negatywnych konsekwencji obniżenia wieku emerytalnego, najdotkliwszymi dla samych zainteresowanych będą niższe świadczenia. Osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę zgodnie z nowymi zasadami, będą musiały pogodzić się z faktem, że otrzymają od ZUS-u mniejsze pieniądze, niż gdyby poprzednie przepisy nadal obowiązywały. Rząd w swoich analizach potwierdził, że każdy rok przepracowany powyżej ustalonych granic oznaczać będzie dla emeryta większe świadczenie. Zasada ta będzie szczególnie dobrze widoczna w przypadku kobiet.