W jednej rzeczy Polska jest na pewno w ścisłej, światowej czołówce. Jako drudzy w historii świata, zaraz po Stanach Zjednoczonych, uchwaliliśmy pierwszą własną konstytucję, regulującą ustrój i prawny porządek Polski szlacheckiej. Późniejsze ustawy zasadnicze w naszym kraju były niejednokrotnie tworzone z naruszeniem prawa, a konstytucja PRL miała być ponoć poprawiana przez samego Stalina.
Ustrojowa patologia
Co tu dużo kryć, przed wprowadzeniem Konstytucji 3 maja w 1791 roku Polska była krajem patologicznym pod względem ustrojowym. Liberum veto powszechnie wykorzystywane przez szlacheckich posłów na sejm skutecznie hamowało jakąkolwiek reformę ustrojową kraju nad Wisłą. Podczas, gdy polska wolność szlachecka rujnowała systemową i administracyjną strukturę państwa, Prusy, Austria i Rosja rosły w siłę, szykując się do rozczłonkowania słabego państwa polskiego.
Druga na świecie ustawa zasadnicza
Dopiero w wyniku zaangażowania Rosji w wojnę z Turcją, Polakom, Litwinom i Rusinom udało się uchwalić nowe zmiany ustrojowe i wprowadzić w życie Konstytucje 3 maja, która raz na zawsze zniosła liberum veto i wprowadziła monarchię dziedziczną https://student.profinfo.pl/karta-produktu/polskie-prawo-konstytucyjne-zarys-wykladu,59040.html. Ustawa zasadnicza z 1791 roku przetrwała zaledwie 14 miesięcy, jednak stała się podwaliną dla późniejszej konstytucji Królestwa Polskiego z 1815 roku. Niestety, ona również nie przetrwała próby czasu i w wyniku Powstania Listopadowego została zniesiona przez ówczesnego cara Rosji.
Faszystowska konstytucja
Dopiero w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powrócono do prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie ustroju prawnego odrodzonego państwa polskiego. Wypracowano wówczas dwie ustawy zasadnicze – Konstytucje marcową z 1921 roku oraz kwietniową z 1935 roku, która dawała Prezydentowi Polski niemal nieograniczoną władzę. Takie rozwiązanie nie spodobało się przeciwnikom sanacji, którzy nazwali akt z 1935 roku faszystowskim.
Stalin konstytucjonalistą
Po zakończeniu wojny nie cichły głosy polskich komunistów na temat faszystowskiego charakteru państwowej konstytucji z 1935 roku. Dlatego też w 1952 roku doszło do uchwalenia nowej komunistycznej konstytucji PRL, do której własnoręczne poprawki wprowadził sam Stalin. Ta ustawa zasadnicza, z niewielkimi zmianami, przetrwała aż do pierwszych lat rządów III Rzeczypospolitej. Wprowadzono tzw. Małą Konstytucję w 1992 roku, która w szczególności dotyczyła relacji między władzą wykonawczą a ustawodawczą oraz samorządu terytorialnego. Dopiero 2 kwietnia 1997 roku uchwalona została ostateczna wersja Konstytucji RP, która obowiązuje do chwili obecnej.