Szpitale, czy też mniejsze ośrodki pomocy medycznej, nie są typowymi zakładami pracy lub punktami usługowymi. Zarówno z punktu widzenia pracującego tam personelu, jak i osób zainteresowanych uzyskaniem pomocy, są to miejsca o potencjalnie większym niż standardowe zagrożeniu. Z tego też powodu pracownicy medyczni oraz pacjenci, powinni stosować się do kilku podstawowych zasad przebywania w takich placówkach. Podstawową jest użytkowanie odzieży medycznej.
Dlaczego warto używać odzieży medycznej?
Czy to szpitale, czy mniejsze przychodnie, są miejscami w których głównym klientem jest osoba chora. Z tego też powodu miejsca te są prawdziwą wylęgarnią bakterii i zarazków. Nie ma większego znaczenia, czy bywamy w placówkach medycznych w ramach odwiedzin, jako pacjent, czy praktycznie codziennie jako pracownik. Za każdym razem narażeni jesteśmy dokładnie w ten sam sposób. Ale nie tylko my. Jako osoby odwiedzające bez wcześniejszej zmiany odzieży, znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się chorób poza teren placówki medycznej. Jako pracownik, nie narażamy innych pacjentów na kontakt bakteriami z innych oddziałów. Stosując odzież medyczna, zachowujemy podstawowe standardy jeśli chodzi o dbanie o higienę w miejscach szczególnie wrażliwych.
Dodatkowych plusem stosowania takiej odzieży wśród personelu jest zwiększenie widoczności. Pracownik medyczny staje się lepiej dostrzegalny pośród tłumu petentów i co za tym idzie, wzrasta łatwość w uzyskaniu przez pacjentów pomocy
Czym się powinna charakteryzować?
Z racji swojego przeznaczenia, odzież medyczna będzie pierwszą obroną lekarza przed niepożądanymi sytuacjami. Plamy z krwi, jodyny, lub też zwykłej kawy i herbaty, będą na porządku dziennym. Z tego też powodu jednym z najważniejszych determinantów wyboru odzieży medycznej, powinna być jej odporność na częste prania i dezynfekcje. Dodatkowym atutem jest zapewniany przez nią komfort i wygoda. Łatwość w odprowadzaniu wilgoci i jednoczesne zapewnienia ciepła, jest tym czego lekarze oczekują od swojej odzieży na zmianę.
Ze względu na tę specyfikę, najczęstszych materiałem z którego wytwarza się najlepszej jakości odzież medyczną jest elanobawełna.
Jeśli chodzi o wykorzystywane obuwie, powinna być podobnie jak odzież maksymalnie odporne na częste czyszczenia. Poza tym musi być antypoślizgowe, antystatyczne oraz oczywiście możliwie najbardziej wygodne. Najczęściej wykonuję się je po prostu z gumy i tworzyw sztucznych.
Odwiedzający i pacjenci
Z racji na mniejsze zagrożenie i dużo krótszy czas przebywania w placówkach medycznych, za ochronę dla pacjentów i przede wszystkim dla osób odwiedzających, odpowiadają najczęściej jednorazowe nakładki na buty i górne części garderoby. Pomimo swojej jednorazowości w pełni spełniają swoje zadanie, zapewniając osobie ją użytkującą komfort i bezpieczeństwo.
Miejsca pracy ludzi medycyny i zdrowia, są jednocześnie miejscami w których jesteśmy bardziej niż gdzie indziej narażeni na niebezpieczeństwo drobnoustrojów i bakterii. Dbajmy wiec o swoje bezpieczeństwo, a również osób w około nas.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Apolonia.