Już od kilku dobrych lat, my podatnicy, mamy możliwość przekazywania 1% swojego podatku na rzecz różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego (fundacja OPP). Z roku na rok jest nas coraz więcej, co bez wątpienia cieszy. Jednak im więcej, tym lepiej, a potrzeby są ogromne. Tym, którzy nadal nie mogą się zdecydować na taki krok lub nie wiedzą, jak to zrobić, podajemy praktyczne informacje na ten temat. To naprawdę nic nie kosztuje, a może pomóc naprawdę potrzebującym.
Polacy coraz bardziej świadomi i hojniejsi
Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), coraz więcej Polaków decyduje się przekazać 1% swojego podatku dla jednej z organizacji zrzeszonej w OPP. Tylko w 2015 roku z takiej możliwości, według badań, skorzystało ponad 60% z nas. Co czwarty obywatel naszego kraju, który nie dokonał odpisu jednego procenta swojego podatku, deklaruje, że miał zamiar to zrobić, lecz zabrakło mu czasu, zapomniał lub po prostu nie wiedział, jak to zrobić.
Co to właściwie jest 1%?
Czym tak naprawdę jest tzw. jeden procent, który możemy odpisać od podatku? Nie jest to ani darowizna, ani też ulga podatkowa. 1% to nasze prawo do przekazania sumy należnej skarbowi państwa dla jednej spośród dostępnej na liście OPP organizacji. Wykaz takich podmiotów jest sporządzany i prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jest on dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Lista zawiera nazwę oraz siedzibę wszystkich organizacji, a także numer KRS oraz NIP.
Jak przekazać 1% podatku?
Jak przekazać 1% podatku na rzecz OPP? To bardzo proste. Wypełniając zeznanie podatkowe, wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz podać przekazywana kwotę w dwóch rubrykach w deklaracji podatkowej. Od nas zależy, czy przekażemy cały procent czy tylko jakąś część tej kwoty. Jednak suma ta nie może przekroczyć wartości jednego procenta oraz musi wynikać bezpośrednio z naszego zeznania podatkowego. Wypełniając wniosek o przekazanie 1% musimy wpisać faktyczną kwotę w złotówkach, jaką chcemy przekazać oraz zaokrąglić ją do pełnych dziesiątek w dół.
Bardzo ważne jest, aby precyzyjnie zapisać wszystkie dane, w tym przede wszystkim wymagany ciąg cyfr. W przypadku błędnego wypełnienia wymaganych pól, pieniądze nie trafią na konto wybranej organizacji. Jeżeli składamy deklaracje podatkową osobiście w urzędzie, można poprosić urzędnika przyjmującego formularz PIT o zweryfikowanie poprawności tego zapisu.
Pole 139 w deklaracji podatkowej przeznaczone jest do zapisania informacji o celu przekazywanej kwoty, natomiast w polu 140. wyrażamy zgodę na przekazanie naszych danych osobowych wybranej organizacji. Pozycja 141 służy do zapisania dodatkowych informacji, umożliwiających bezpośredni kontakt z nami, czyli np.: numer telefonu czy też adres e-mail.
Kto może wspomóc OPP?
Oczywiście, wszyscy z nas, którzy są podatnikami i rozliczają swoje przychody na ogólnych zasadach skali podatkowej PIT, podatku liniowego lub na zasadach ryczałtu. Taka możliwość nie dotyczy jednak osób, za których deklarację podatkową wypełnia i przekazuje do urzędu pracodawca lub organ rentowy. Jeżeli już wiemy, jak przekazać 1% podatku na rzecz OPP, wspomóżmy w następnym okresie rozliczeniowym wybrana organizację. To nic nas nie kosztuje, a może pomóc innym!