Współcześnie dług ma praktycznie każdy. Dłużnicy jednak różnią się między sobą. Jedni swoje zobowiązania finansowe spłacają i radzą sobie z ich ciężarem, inni natomiast mają problemy, które zdają się rosnąć wraz z upływającym czasem. Co należy zrobić, gdy należy się do tej drugiej grupy? Gdzieś szukać pomocy?
Porady dla zadłużonych – gdzie szukać pomocy?
Porady dla zadłużonych są dostępne dla dłużników za darmo w większych miastach Polski. Ich głównym celem jest edukacja finansowa, ale również pomoc w przypadku wpadnięcia w pętle zadłużenia. Możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy jest dla wielu osób szansą na wyjście na prostą. W przypadku wiszących nad nami długów trudno jest bowiem myśleć o tym, aby udać się po płatną pomoc. Dłużnik woli za te pieniądze – których ma niedostatek – spłacać swoje zobowiązania. Jednak – jak się okazuje – nie jest to zawsze najlepsze rozwiązanie, a czasem po prostu droga donikąd, która sprowadzi na niego jeszcze większe kłopoty finansowe.
Szansa dla osób z długami
Rosnące zadłużenie może być dla niektórych osób ciężarem nie do udźwignięcia. Zwłaszcza, gdy empatia specjalistów od windykacji jest zazwyczaj na poziomie zerowym. Zadaniem fachowców ze stowarzyszeń jest jednak uświadomienie dłużnikom nie tylko tego, w jaki sposób uporać się z zadłużeniem, ale również wskazać im ich prawa.
Wiele osób posiadających długi nie zdaje sobie sprawy z tego, że praktyki windykatorów są czasami niezgodne z polskim prawem. Nękanie telefonami, spamowanie skrzynki mailowej, czy nachodzenie w domu, narusza prywatność i spokój zadłużonego, a także może narazić go na pogorszenie stanu psychicznego.
Prawa windykatora
W przypadku trudności z odzyskaniem pieniędzy windykator powinien zgłosić się do stosownych organów państwowych. Jednak zamiast tego bardzo często nachodzi dłużnika w miejscu jego zamieszkania, co jest rzeczą niedopuszczalną. Windykator nie może wejść do domu dłużnika chyba, że za jego zgodą.