Przyglądając się zjawisku terroryzmu można śmiało powiedzieć, że stało się ono już niestety znakiem naszych czasów. Świat żyje obecnie pod stałą presją różnego typu organizacji ekstremistycznych, których poglądy i przekonania nie mają racji bytu w normalnym i pokojowo nastawionym społeczeństwie.
Z oczywistych przyczyn nie mają one szans na nawiązanie konstruktywnego dialogu, uciekają się zatem do przemocy, ponieważ w ich przekonaniu jest to jedyny sposób na przeforsowanie swoich racji. Terroryzm jest zjawiskiem wieloaspektowym, które poza zamachami skierowanymi bezpośrednio w ludność cywilną dają ekstremistom do ręki dodatkowy oręż.
Psychiczna presja terroru
Dokonany w ostatnich dziesięcioleciach rozwój mediów i znaczne zwiększenie przepływu informacji dzięki Internetowi dało terrorystom możliwość oddziaływania na społeczeństwa nie tylko w formie bezpośredniej przemocy, ale także poprzez wywieranie silnej presji psychicznej. Zjawisko to znane jest jako psychoterroryzm i polega na utrzymywaniu wybranej grupy docelowej w poczuciu stałego zagrożenia.
Każdy zamach pociągający za sobą ofiary wśród niewinnych obywateli wywołuje w danym społeczeństwie bardzo głęboki wstrząs psychiczny, którego reperkusje trwają nawet latami. Od tego momentu żyje ono w przeświadczeniu, że kolejny zamach jest właśnie szykowany i może przytrafić się w każdym miejscu i o każdej porze.
Właśnie ta silna presja psychiczna jest dodatkową bronią ekstremistów wszelkiego rodzaju, z której nauczyli się korzystać pewnie i bezwzględnie. Natomiast psychoterroryzm jako dziedzina nauki zajmuje się przeciwdziałaniu terroryzmowi poprzez poszukiwanie na pytanie, czy każdy może zostać terrorystą oraz jak rozpoznać terrorystę w oparciu o oznaki psychologiczne.
Psychoterroryzm – studia licencjackie
Jeszcze kilkanaście lat temu Europa była miejscem praktycznie wolnym od terroryzmu. Obecnie islamski religijny ekstremizm wypowiedział wojnę także naszym wartościom i coraz częściej doświadczamy zamachów wymierzonych bezpośrednio i z całym okrucieństwem przeciwko cywilom. Niestety smutną prawdą jest fakt, że wielu ekstremistów przybyło i osiedliło się wśród nas wraz z falą uchodźców wojennych.
Europa nie jest na to dobrze przygotowana i pilnie potrzebuje wielu specjalistów. Psychoterroryzm studia licencjackie dają możliwość zdobycia wykształcenia w kierunku specjalisty ds. terroryzmu i szukania posady w europejskich agencjach antyterrorystycznych. Specjaliści w tej dziedzinie są także potrzebni w Polsce, która chociaż nie jest jeszcze bezpośrednio dotknięta ekstremalnym terroryzmem, musi się liczyć z błyskawicznie rosnącym zagrożeniem.