Według niektórych źródeł piwo, pod względem popularności spożycia, ustępuje miejsca jedynie wodzie i herbacie. Z czego powstaje ten ceniony napój alkoholowy? Otóż tajemnicę złocistego trunku zawdzięczamy jedynie czterem składnikom oraz wiedzy i doświadczeniu piwowarów. Wystarczy odpowiedni sprzęt piwowarski oraz wyselekcjonowany chmiel, słód, drożdże i woda, aby stworzyć produkowany od 6 tysięcy lat aromatyczny napój.
Słód browarny
Pierwszym surowcem od którego rozpoczyna się produkcję piwa jest słód, czyli wysuszone ziarna zbożowe. W browarnictwie najczęściej stosuje się słody jęczmienne oraz pszeniczne. Aby otrzymać słód moczy się ziarna jęczmienne, a kiedy stopień ich kiełkowania jest odpowiedni, suszy się je i odrywa kiełki. Produkcja słodu może odbywać się przy browarze, jednak częściej wytworzeniem słodu zdatnego do produkcji piwa zajmują się oddzielne zakłady produkcyjne tj. słodownie. Do ostatecznego przygotowania słodu do produkcji potrzebny jest odpowiedni sprzęt piwowarski w postaci śrutownika, który ma za zadanie rozdrobnić ziarna.
Chmiel
Barwę, aromat oraz charakterystyczny posmak goryczy piwo zawdzięcza chmielowi. Jest to roślina z gatunku pnących, uprawiana na dużą skalę również w Polsce (w odmianie zwyczajnej). Chmiel w przemyśle piwowarskim występuje w postaci szyszek lub granulatu. Choć często roślina ta uważana jest za główny składnik napoju, w rzeczywistości chmiel dodawany jest w procesie produkcji w niewielkiej ilości – stanowi właściwie piwną przyprawę.
Drożdże piwowarskie
Bez udziału drożdży piwo byłoby jedynie gorzkim roztworem słodu i wody. To za sprawą drobnoustrojów zawartych w drożdżach dochodzi do rozkładu cukru, czego efektem jest uzyskanie alkoholu etylowego oraz dwutlenku węgla. Proces fermentacji alkoholowej wymaga odpowiedniej temperatury i przebiega około dwóch tygodni.
Sprzęt do parzenia
Choć produkcja piwa wymaga tylko 4 składników, do procesu produkcji niezbędny jest specjalistyczny sprzęt piwowarski. W zestawie muszą się znaleźć m.in. solodokruszarki, zbiorniki podgrzewające wodę, chłodnice cieczy, pojemniki filtracyjne, systemy rozlewcze. Wszystkie elementy wyprodukowane powinny być wykonane z metali bezpiecznych dla zdrowia – stali lub miedzi.
Sprzęt do parzenia w mini browarach pozwala na produkcję piw niepasteryzowanych, opartych na unikatowych recepturach i niepowtarzalnych smakach. W dużych miastach coraz częściej powstają mini warzelnie, kuszące klientów wyjątkowością oferty.