Fortigen

Twoje centrum informacji
Menu
  • Reklama
  • Kontakt
Home
Blog
Co oznaczają kategorie prawa jazdy?
Blog

Co oznaczają kategorie prawa jazdy?

Obecnie prawo jazdy stało się dokumentem bardzo powszechnym. Młodzi ludzie z niecierpliwością czekają do osiągnięcia odpowiedniego wieku, żeby „zrobić sobie prawko”. Wcześniej czy później taki dokument się przyda, jeśli nie w życiu prywatnym, to w sferze zawodowej. Coraz częściej prawo jazdy kategorii B jest mile widziane przez pracodawcę, nawet jeśli oferta dotyczy pracy biurowej.

Kategorie prawa jazdy

Pierwszą z nich jest kategoria AM, która uprawnia do kierowania motorowerem oraz lekkim czterokołowcem. W tym przypadku kursant powinien mieć co najmniej 14 lat, warto wówczas pamiętać, iż przed osiągnięciem pełnoletniości wymagana jest zgoda rodziców. Kolejna to kategoria A1, która uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW oraz pojazdami określonymi w kategorii AM. Kursant powinien mieć co najmniej 16 lat, tutaj również przed ukończeniem 18 roku życia wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy do 35 kW oraz motocyklem trójkołowym o mocy do 15kW. Przy robieniu prawa jazdy tej kategorii kursant powinien być pełnoletni. Kategoria A uprawnia do kierowania motocyklem, a kursant powinien mieć co najmniej 24 lata lub 20 lat i przynajmniej od 2 lat prawo jazdy kategorii A2.

Kurs na prawo jazdy kat. B w Rzeszowie może robić każda pełnoletnia osoba, która chce uzyskać uprawnienia do kierowania samochodem o masie całkowitej do 3,5 tony z przyczepą lub bez, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami określonymi w kategorii AM.

Kategoria C uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, wyłączając autobusy, jak również ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami określonymi w kategorii AM. Kategoria C1 uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o masie całkowitej większej, niż 3,5 tony, a mniejszej, niż 7,5 tony, wyłączając autobusy, pojazdem ciągnącym z przyczepą, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami z kategorii AM.

Kategoria D uprawnia do kierowania autobusem z przyczepą lub bez, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami z kategorii AM. Kategoria D1 różni się od D tym, że autobus nie może przekraczać 8 metrów długości i może przewozić nie więcej, niż 17 osób razem z kierowcą.

Prawo jazdy

Prawo jazdy

Kierowanie zespołem pojazdów z przyczepą

Prawo jazdy można zrobić dla konkretnej grupy pojazdów wraz z przyczepą, co określane jest mianem zespołu pojazdów. Kategoria B+E określa pojazdy z kategorii B z przyczepą, a także ciągnik rolniczy z przyczepą. Kategoria C+E określa pojazdy z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, natomiast kategoria D+E to autobusy z przyczepą.

Share
Tweet
Linkedin
Pinterest
Prev Article
Next Article

Related Articles

Blog

Maszyny przemysłowe dla firm budowlanych, które warto mieć

Rodzaje alkomatów do użytku prywatnego
Blog

Rodzaje alkomatów do użytku prywatnego

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Najczęściej czytane

    Najnowsze

    • płyta meblowa
      Elegancja w parze z funkcjonalnością? Poznaj płyty …
    • mdf hls
      Płyty pilśniowe – rodzaje, właściwości i zastosowanie
    • programy motywacyjne
      Programy lojalnościowe i motywacyjne – poznaj podstawowe …
    • Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
      Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
    strefaplyt.pl

    Fortigen

    Twoje centrum informacji
    Copyright © 2023 Fortigen
    Wszelkie prawa zastrzeżone