Fortigen

Twoje centrum informacji
Menu
  • Reklama
  • Kontakt
Home
Blog
Co oznaczają kategorie prawa jazdy?
Blog

Co oznaczają kategorie prawa jazdy?

Obecnie prawo jazdy stało się dokumentem bardzo powszechnym. Młodzi ludzie z niecierpliwością czekają do osiągnięcia odpowiedniego wieku, żeby „zrobić sobie prawko”. Wcześniej czy później taki dokument się przyda, jeśli nie w życiu prywatnym, to w sferze zawodowej. Coraz częściej prawo jazdy kategorii B jest mile widziane przez pracodawcę, nawet jeśli oferta dotyczy pracy biurowej.

Kategorie prawa jazdy

Pierwszą z nich jest kategoria AM, która uprawnia do kierowania motorowerem oraz lekkim czterokołowcem. W tym przypadku kursant powinien mieć co najmniej 14 lat, warto wówczas pamiętać, iż przed osiągnięciem pełnoletniości wymagana jest zgoda rodziców. Kolejna to kategoria A1, która uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW oraz pojazdami określonymi w kategorii AM. Kursant powinien mieć co najmniej 16 lat, tutaj również przed ukończeniem 18 roku życia wymagana jest pisemna zgoda rodziców. Kategoria A2 uprawnia do kierowania motocyklem o mocy do 35 kW oraz motocyklem trójkołowym o mocy do 15kW. Przy robieniu prawa jazdy tej kategorii kursant powinien być pełnoletni. Kategoria A uprawnia do kierowania motocyklem, a kursant powinien mieć co najmniej 24 lata lub 20 lat i przynajmniej od 2 lat prawo jazdy kategorii A2.

Kurs na prawo jazdy kat. B w Rzeszowie może robić każda pełnoletnia osoba, która chce uzyskać uprawnienia do kierowania samochodem o masie całkowitej do 3,5 tony z przyczepą lub bez, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami określonymi w kategorii AM.

Kategoria C uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, wyłączając autobusy, jak również ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami określonymi w kategorii AM. Kategoria C1 uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o masie całkowitej większej, niż 3,5 tony, a mniejszej, niż 7,5 tony, wyłączając autobusy, pojazdem ciągnącym z przyczepą, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami z kategorii AM.

Kategoria D uprawnia do kierowania autobusem z przyczepą lub bez, ciągnikiem rolniczym oraz pojazdami z kategorii AM. Kategoria D1 różni się od D tym, że autobus nie może przekraczać 8 metrów długości i może przewozić nie więcej, niż 17 osób razem z kierowcą.

Prawo jazdy

Prawo jazdy

Kierowanie zespołem pojazdów z przyczepą

Prawo jazdy można zrobić dla konkretnej grupy pojazdów wraz z przyczepą, co określane jest mianem zespołu pojazdów. Kategoria B+E określa pojazdy z kategorii B z przyczepą, a także ciągnik rolniczy z przyczepą. Kategoria C+E określa pojazdy z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, natomiast kategoria D+E to autobusy z przyczepą.

Share
Tweet
Linkedin
Pinterest
Prev Article
Next Article

Related Articles

Blog

Tuningu samochodowego można się nauczyć. Studiuj w UTH i dąż do samochodowej doskonałości

outsourcing pracowniczy
Blog

Czy outsourcing pracowniczy się opłaca?

Leave a Reply

Anuluj pisanie odpowiedzi

Najczęściej czytane

    Najnowsze

    • programy motywacyjne
      Programy lojalnościowe i motywacyjne – poznaj podstawowe …
    • Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
      Dlaczego warto uczyć się języków obcych?
    • Złącza pneumatyczne
      Czym są złącza pneumatyczne?
    • palisada betonowaa
      Palisada betonowa – jak skutecznie i trwale …

    Fortigen

    Twoje centrum informacji
    Copyright © 2022 Fortigen
    Wszelkie prawa zastrzeżone