Mianem bulgur określa się pochodzącą z krajów Dalekiego Wschodu odmianę kaszy, wyrabianą z twardych ziaren niezwykle wartościowej pszenicy durum. Jej walory zdrowotne i smakowe doceniane były już 4000 lat temu. Obecnie wszystkie odmiany kaszy bulgur są powszechnie stosowane jako istotne składniki pysznych i bardzo korzystnie wpływających na kondycję organizmu potraw. Wykorzystywane są przede wszystkim w daniach kuchni bliskowschodniej i tureckiej.
Czym jest pszenica arabska?
Kaszę bulgur bardzo często nazywa się pszenicą arabską. Występuje ona w trzech podstawowych odmianach. Postać drobnoziarnista najczęściej stosowana jest jako dodatek do zup i sałatek. Natomiast odmiany średnio- i gruboziarniste to kasze z powodzeniem wykorzystywane jako składniki głównych dań.
Struktura kaszy bulgur charakteryzuje się żółto-brązowym kolorem ziaren, a także posiada delikatny zapach i smak orzechów. Odmiana gruboziarnista doskonale sprawdza się w połączeniu z mięsami i gęstymi sosami. Kasza drobnoziarnista podawana może być natomiast na słodko, na przykład z konfiturami, miodem czy owocami leśnymi.
Jakie są właściwości kaszy bulgur?
Do podstawowych zalet pszenicy arabskiej należą jej prozdrowotne właściwości. Kasza bulgur zawdzięcza je przede wszystkim dużej ilości żelaza oraz kwasu foliowego. Składniki te przyczyniają się do usprawnienia procesów krwiotwórczych w organizmie, co pozostaje nie bez znaczenia na leczenie wielu chorób, na przykład anemii. Kwas foliowy odpowiada także za prawidłowy rozwój płodu, dlatego polecany jest kobietom w ciąży. Spożywanie dalekowschodniej kaszy może zapobiegać rozwojowi wielu wad układu nerwowego u nienarodzonego dziecka. W jej składzie znajduje się także chrom, który hamuje napady głodu i zmniejsza apetyt na niezdrowe zachcianki.
Jak wypada kasza bulgur na tle podobnych produktów?
Charakterystyka kaszy bulgur wypada bardzo korzystnie w zestawieniu z innymi kaszami pszennymi, takimi jak kuskus czy manna. Produkt ten jest o wiele mniej kaloryczny, posiada niższy indeks glikemiczny oraz większą zawartość błonnika i składników odżywczych. Zawiera nawet czterokrotnie więcej magnezu niż kuskus, a oprócz tego posiada sporo wapnia i potasu. Obecność tych cennych minerałów sprawia, że bulgur jest kaszą bardzo korzystnie wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dlatego włączenie jej do codziennej diety zalecane jest zwłaszcza sportowcom i innym osobom aktywnym fizycznie, które posiadają zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze.