Samoloty umożliwiają pokonywanie olbrzymich odległości w stosunkowo krótkim czasie. Niestety takie szybkie zmiany stref czasowych nie są obojętne dla naszego organizmu, który jest przyzwyczajony do kreślonego cyklu dobowego. Dlatego też szybka zmiana strefy czasowej wiąże się z wystąpieniem niepożądanych objawów nazywanych Jet – lag, czyli zespołem nagłej zmiany strefy czasowej.
O tym, jak nieprzyjemne są to objawy, można się przekonać, podróżując do miejsc, w których różnica czasowa wynosi zaledwie 3 godziny. Jednak im dalej podróżujemy, tym silniejszy jest bunt naszego organizmu. Co się z nami dzieje po przekroczeniu stref czasowych? Przede wszystkim mamy do czynienia z rozregulowaniem podstawowych funkcji organizmu, takich jak sen czy metabolizm.
Objawy Jet-lag
Podróżując samolotem na wschód, niejako tracimy godziny z doby, więc jeżeli będziemy chcieli dostosować się do rytmu dobowego docelowej strefy czasowej, a z reguły musimy to zrobić, narażamy się na skrajne zmęczenie i senność. Natomiast podróżując na zachód, zyskujemy godziny w dobie, a to z kolei może spowodować bezsenność.
Oprócz zmęczenia i kłopotów ze snem syndrom Jet-lag charakteryzuje się również problemami z koncentracją, ogólnym rozdrażnieniem, dezorientacją, bólami głowy, brakiem apetytu oraz zaburzeniami układu trawienia. Pomimo braku możliwości całkowitego zlikwidowania zespołu nagłej zmiany strefy czasowej istnieje kilka sposobów, które mogą znacząco złagodzić objawy Jet-lag. Sprawdź ofertę Wapteka.pl.
Walka z Jet – lag
W łagodzeniu objawów Jet-Lag dobrze radzą sobie lekkie środki nasenne, które pozwalają zasnąć w nowej strefie czasowej. Doskonale w tym przypadku sprawdza się również melatonina, której suplementację powinno się zacząć na kilka dni przed planowanym wyjazdem.
Oprócz tego skuteczną metodą na złagodzenie objawów nagłej zmiany strefy czasowej jest praktykowane z kilkudniowym wyprzedzeniem nieco wcześniejszego kładzenia się spać – jeżeli podróżujemy na wschód lub nieco późniejszego, jeżeli planujemy podróż na zachód. Lecąc na wschód, dobrze jest przespać się w samolocie.
W zależności od różnicy czasu i indywidualnych predyspozycji organizmu objawy Jet – lag mogą utrzymywać się 1 -3 dni. Dlatego też w przypadku kilkudniowych podróży zaleca się, pozostanie przy swoim starym rytmie dobowym. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w innej strefie czasowej, należy dostosować się do panujących tam pór snu i posiłków.
Na kilka dni przed podróżą powinniśmy odstawić alkohol i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ długie podróże samolotem są dla nas bardzo odwodniające. Warto jest również zsynchronizować swój zegarek z docelową strefą czasową, dzięki czemu już w samolocie będziemy mogli przestawiać się na inny rytm dobowy.