Mówi się, że sport to zdrowie. Jedni zgadzają się z tym stwierdzeniem, inni natomiast je podważają. Zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak my powiemy, że sport i wszelka aktywność fizyczna mają duży wpływ na dobre zdrowie. Negatywny będzie on wówczas, gdy niewłaściwie podejdziemy do tematu. Chcąc to wykluczyć, należy bliżej przyjrzeć się urazom, o których pisze medycyna sportowa i co za nimi stoi.
Rodzaje urazów sportowych:
W czasie uprawiania sportów, dochodzi najczęściej do urazów:
– stłuczenia
Uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest powstanie krwiaka, siniaka i obrzęku
– skręcenia
Spowodowane przez ruchy wykraczającego poza prawidłowy zakres ruchomości stawu, kończy się to jego skręceniem i naciągnięciem lub uszkodzeniem włókien mięśni i więzadeł. Kontuzje takie są częste wśród osób podejmujących ćwiczenia po długiej przerwie lub w przypadku nieodpowiedniej rozgrzewki.
– zwichnięcia
Całkowite przemieszczenie powierzchni stawowych kości. Objawy tych urazów to: ból, szybko narastający obrzęk, zniekształcenie i brak możliwości wykonania ruchów w zwichniętym stawie.
– złamania
Przerwanie ciągłości kości. Uraz jest skutkiem zadziałania siły, która przekracza wytrzymałość kości. Towarzyszy temu duży ból, obrzęk, krwiak w okolicy złamania oraz często ruchomość patologiczna.
– urazy wynikające z przeciążenia i przetrenowania
Wynikają ze zwiększonego obciążenia stawów oraz mięśni. Warto zrobić USG.
Wynikiem tych urazów jest nieprawidłowe przygotowanie do wysiłku fizycznego, związane z brakiem rozgrzewki i niedostosowanie obciążeń treningowych do stopnia wytrenowania. Powodem, mogą być też przeciążenia i przetrenowania, spowodowane brakiem odpowiedniej regeneracji. Dochodzi wówczas do zwichnięć, skręceń czy złamań. Sport jest zdrowy, ale do jego uprawiania trzeba być odpowiednio przygotowanym.
Szukasz sprawdzonego chirurga? Zajrzyj na http://ortopedakrakow.com/