W dobie współczesnego świata, pełnego zanieczyszczeń powietrza i smogu, wiele osób poszukuje dobrego sposobu na efektywne i w miarę oszczędne rozwiązanie tego problemu. Dążą więc różnymi metodami do uzyskania lepszej jakości powietrza w swoim domu. Tylko czy jest to możliwe w każdej porze roku i bez konieczności otwierania okien? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem tych problemów są tak zwane rekuperatory.
Co to jest rekuperacja i do czego służą rekuperatory?
Rekuperacja to najbardziej nowoczesny sposób wentylacji budynków. Centralę tej wentylacji stanowią rekuperatory wyposażone w wymienniki ciepła. Działanie systemu polega na tym, że powietrze zasysane z zewnątrz poprzez otwór w ścianie (tzw. czerpnię), po przedostaniu się przez kanały wentylacyjne, wchodzi do rekuperatora. W znajdującym się tam wymienniku ciepła dochodzi do przekazania energii z powietrza wywiewanego ze środka budynku. Następnie ogrzane w ten sposób powietrze nawiewane jest do pomieszczeń wewnętrznych. Warto dodać, że ilość powietrza nawiewanego równa się ilości zużytego, usuwanego z budynku. A co bardzo ważne, wszystko to odbywa się z minimalnym zużyciem energii.
Dlaczego warto wybrać rekuperatory jako sposób wentylacji?
Rekuperacja ma przede wszystkim mnóstwo zalet, o kilku już była mowa wcześniej. Na pewno trudno porównać ją z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, która nie tylko słabo wymienia powietrze, ale również powoduje duże straty energetyczne.
Natomiast wśród licznych zalet rekuperacji poza sprawną, stałą i niezależną od pogody wentylacją pomieszczeń wymienić można także:
- wymianę powietrza w wymaganej ilości – napływ można regulować w zależności od potrzeb;
- brak konieczności otwierania okien, a co się z tym wiąże brak przeciągów i hałasów z zewnątrz;
- dzięki regularnej wymianie powietrza brak zagrożeń wystąpienia pleśni czy zawilgoceń;
- filtrowanie nawiewanego powietrza – będzie więc ono wolne od kurzu i pyłu z zewnątrz;
- mniejsze rachunki za ogrzewanie domu – rekuperatory dają możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu domu nawet 40%.
Wady rekuperacji
Jak w wielu przypadkach nowoczesnych rozwiązań, także i tutaj występują pewne wady, o których trzeba wspomnieć. Jedną z najważniejszych są na pewno wyższe nakłady inwestycyjne, chociaż w pewnym stopniu też je pomniejszymy o koszt wykonania kominów wentylacyjnych, które przy wykorzystaniu rekuperatorów nie będą potrzebne. Pojawią się jednak pewne koszty związane z zużyciem prądu czy koniecznością okresowej wymiany filtrów. Niektórym przeszkadza szum, który słychać podczas użytkowania wentylacji. Jednak właściwa instalacja może go znacznie zmniejszyć.
Pewną wadę tego systemu stanowi też to, że wentylowany jest cały dom bez względu na to ile przebywa w nim osób. Również konieczność rozprowadzenia po całym budynku kanałów wentylacyjnych może dla niektórych być utrudnieniem.
Porównując jednak wady i zalety nowoczesnej wentylacji, trzeba uczciwie stwierdzić, że atutów przemawiających za jest znacznie więcej. Wybór więc powinien być prosty.