Modelarstwo to pasja, którą dzieli coraz więcej osób i to nie tylko dzieci i młodzież, ale nierzadko również osoby dorosłe. Co istotne to hobby bardzo rozwojowe, które uczy cierpliwości, zaangażowania, dokładności i precyzji. Jak zacząć swoją przygodę ze sklejaniem plastikowych modeli? Oto podstawowe informacje na temat etapów sklejania modeli dla początkujących modelarzy.
Sklejanie plastikowych modeli krok po kroku
Sklejanie plastikowych modeli to proces, który wymaga od modelarza odpowiedniego przygotowania i wykonywania poszczególnych czynności we właściwej kolejności, szczególnie, jeśli dopiero zaczyna je sklejać. Poniżej prezentujemy podstawowe etapy budowy plastikowego modelu.
-
Sprawdzanie jakości elementów i ich wycięcie z ramki.
Po pierwsze należy skontrolować prawidłowość wykonania poszczególnych elementów, a następnie wyciąć je z ramki, z zachowanie odpowiedniego marginesu. Ważne, by użyć do tego cążek, piłki lub ostrego nożyka, a nie wyłamywać części z ramki, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie.
-
Obróbka elementu i reperacja ewentualnych uszkodzeń.
Następnie należy oczyścić miejsca łączenia z ramką przy użyciu pilnika i drobnoziarnistego papieru ściernego 600-800 oraz naprawić ewentualne pęknięcie poprzez wpuszczenie w szczelinę kropelki kleju.
-
Próba wstępnego montażu bez klejenia.
Kolejny krok polega na sprawdzeniu wzajemnego dopasowania poszczególnych elementów. Warto sprawdzić, czy nie istnieje konieczność poprawienie położenia kołeczków ustalających lub lepszego dopasowania detali modelu.
-
Malowanie detali i wewnętrznych elementów modelu.
Dalej należy pomalować wszystkie te części, które będą niedostępne po sklejeniu modelu. Najpierw należy je w całości pomalować kolorem podstawowymi, a następnie, używając do tego cienkich pędzelków, pomalować detale.
-
Montaż i sklejanie modelu.
W kolejnym kroku należy skleić ze sobą poszczególne elementy używając do tego kleju do plastiku. Czynność tą należy wykonywać w sposób precyzyjny i uważać, by klej nie wypłynął. Ewentualne wypływki należy skorygować już po wyschnięciu elementów poprzez ich wyszlifowanie i wypolerowanie drobnoziarnistym papierem ściernym.
-
Malowanie powierzchni zewnętrznych.
Następnie, po przeszlifowaniu i wypolerowaniu modelu, należy pomalować model na zewnątrz. Etap ten jest najistotniejszy, gdyż to właśnie jakość i precyzja pomalowania modelu ma największy wpływ na jego końcowy wygląd. Dlatego też istotne, by się do tego przyłożyć i czynność tą wykonać nader starannie.
-
Nakładanie kalkomanii.
Na końcu należy model polakierować bezbarwnym lakierem błyszczącym i nałożyć kalkomanię. Istotne, by wyciąć ją z arkusza tak, aby całkowicie odciąć niezadrukowane fragmenty folii na obrzeżach znaku. Następnie należy zanurzyć ją na kilka sekund w wodzie i ułożyć na mokrej gazecie do czasu, gdy kalkomania daje się swobodnie przesuwać po papierze. Wtedy należy delikatnie przyłożyć papier z kalkomanią do modelu, zsunąć oznakowanie na model i docisnąć kalkomanię wyciskając nadmiar wody i pęcherzyki powietrza.
Warto podkreślić, iż modele, jakie oferuje profesjonalny sklep modelarski Revell.com.pl są bardzo zróżnicowane pod względem tematyki, skali, ilości i wielkości poszczególnych elementów czy stopnia trudności, przez co odpowiedni dla siebie produkt znajdą tu zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni i wymagający modelarze. Dzięki temu każdy z nich może rozwijać swoją pasję i doskonalić swoje modelarskie umiejętności.