E-commerce jest w ostatnich latach jedną z najbardziej dynamicznych branż na polskim rynku. Ulega ona stałym przeobrażeniom, wpływającym na ostateczny kształt świata IT, czyli tego, z czym spotykamy się na co dzień.
Pewne kierunki rozwoju branży łatwo przewidzieć. Jednym z nich jest rosnąca personalizacja usług, przy jednoczesnym wzroście roli sztucznej inteligencji. Jakie inne tendencje można jeszcze dostrzec w branży? Budując nasz blog e-commerce, postanowiliśmy dzisiejszy wpis poświęcić temu problemowi.
Mobilni mają lepiej?
Jeśli w branży pojawią się jakieś nowe tendencje, to najprawdopodobniej będą one dotyczyć rynku urządzeń mobilnych. Szacuje się, że w tym roku „mobilny” ruch e-commerce przekroczy kolejną barierę psychologiczną, tym razem na poziomie aż 70 procent udziału w rynku. Wzrost ten przedkłada się na rosnącą liczbę dedykowanych aplikacji mobilnych, służących do sprzedaży, ochrony, czy nawet marketingu.
Digital marketing a… wolne niedziele
Rynek e-commerce jest bardzo wrażliwy na zmiany o charakterze ekonomicznym i socjologicznym. Pojawienie się w lokalnym życiu publicznym tzw. wolnych niedziel, jeszcze bardziej zdeterminowało sprzedawców działających w e-commerce, do zintensyfikowania działań w zakresie nowych kanałów marketingowych. I choć kolejne, wolne dni w branży handlowej nie są głównym generatorem tych zjawisk, to jednak znacznie je pogłębiają.
Handel stacjonarny po nowemu
W poprzednich latach, sytuacja w e-commerce wyglądała zupełnie inaczej, niż dziś. Dawniej tworzenie internetowych działów znanych marek było standardem. Dziś zmieniło się pod tym kątem bardzo dużo, a na rynku usług stacjonarnych pojawiło się mnóstwo przedsiębiorstw, które dotychczas znane były wyłącznie ze sprzedaży w internecie. Przykładem niech będzie Amazon, który od niedawna jest posiadaczem jednej z poważnych sieci handlu stacjonarnego.
Chatbox a blog e-commerce
Tendencje wynikające z rosnącej popularności chatbox-ów a konkretnie sztucznej inteligencji, zostały już w tym tekście delikatnie zarysowane. Przykładem potwierdzającym tą regułę, jest wzrost zainteresowania tzw chatboxami, czyli wewnętrznymi aplikacjami, służącymi do utrzymywania kontaktu z Czytelnikami, Klientami itd. Korzystanie z pomocy aplikacji pełniącej rolę wirtualnego asystenta, jest po prostu wygodniejsze i bardziej praktyczne.
Rynek zdefiniowany od nowa
Trendem, który z pewnością będzie bardzo istotny dla branży e-commerce i to zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, będą usługi typu marketplace. Doskonale widać to na przykładzie Facebooka, który od niedawna implementuje w sobie funkcje portalu społecznościowego z platformą łączącą sprzedawców i klientów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na bazie tych zjawisk powstanie wiele dedykowanych aplikacji i narzędzi, dostosowanych do potrzeb tych dwóch podmiotów.
Podsumowując, powyższe zmiany – choć dość widowiskowe – powoli, acz stopniowo, będą zmieniać lokalny i światowy rynek e-commerce. Pewnie za jakiś czas, niektóre z nich dotkną również i ten blog e-commerce. Jednym słowem, zarówno ten jak i przyszły rok, zapowiadają się bardzo ciekawie.