Apteczka dla niemowlaka powinna być w każdym domu, w którym właśnie pojawił się nowy członek rodziny. Przede wszystkim dla bezpieczeństwa małego dziecka, gdyż w tym najmłodszym okresie jest ono szczególnie podatne na różnego rodzaju choroby. Apteczka dla dziecka to również zabezpieczenie dla rodziców, którzy dzięki niej unikną nerwowych sytuacji, ciągłego korzystania z pomocy farmaceuty, a także nieprzespanych nocy związanych z dolegliwościami dziecka.
Lokalizacja apteczki dla dziecka
Leki dla niemowląt najlepiej trzymać w odpowiednio przeznaczonym do tego miejscu. Może to być odrębna szafeczka, ustawiona w miejscu o niezbyt wysokiej temperaturze, gdyż niektóre leki wymagają chłodniejszego środowiska. Apteczkę lepiej jest umieścić gdzieś na tyle wysoko, by raczkujące czy stawiające swoje pierwsze kroki dziecko nie miało do niej dostępu. Poza tym można ją zabezpieczyć dodatkowym zamknięciem.
Zawartość apteczki dla niemowlaka – środki higieniczne, leki dla niemowląt i inne akcesoria
W apteczce dla najmłodszych powinny znaleźć się środki higieniczne do przemywania i czyszczenia niektórych części ciała – gaziki do uszu i oczu, specjalne gaziki do pępka, wodę morską w sprayu czy też sól fizjologiczną w ampułkach, które pomogą przepłukać nosek. Przyda się również woda utleniona, plaster z opatrunkiem czy przylepiec.
Ponadto koniecznie trzeba wyposażyć apteczkę w takie leki dla niemowląt jak:
- czopki przeciw zaparciom,
- płyn przydatny przy odwodnieniu dziecka podczas częstych w tym wieku biegunek,
- preparaty przeciwgorączkowe najlepiej z zawartością paracetamolu lub ibuprofenu
- syrop na kaszel,
- kropelki do złagodzenia kolki,
- herbatki przeciw-kolkowe na bazie kopru włoskiego.
Uzupełnieniem apteczki powinny być maści, zasypki i tego typu produkty. Przede wszystkim środki zapobiegające i łagodzące odparzenia i wypryski skórne, np. w formie kremu. Niewątpliwie ważne jest również posiadanie czegoś na ząbkowanie, np. żelu, który daje dziecku odrobinę ulgi podczas wyżynania się ząbków.
W porze letniej konieczne jest również stosowanie kremu lub żelu, który złagodzi skutki ukąszeń komarów czy meszek. Podczas kataru warto również mieć pod ręką maść do smarowania podrażnionej skóry pod noskiem, najlepiej wykonanej na bazie majeranku. Z kolei podczas przeziębienia zaleca się stosowanie maści rozgrzewających, które wmasowujemy w plecki lub na klatkę piersiową dziecka.
Całość powinny dopełnić takie akcesoria jak termometr elektroniczny, z funkcjami mierzenia temperatury na czole lub w uchu, aspirator do usuwania wydzieliny z nosa, różnego rodzaju zasypki i pudry.