Indianie Ameryki Południowej znają i cenią wartości odżywcze quinoa już od 5 tysięcy lat. W Europie ziarna te, określane jako pseudozboża, swoją popularność zyskały stosunkowo niedawno. Stało się to za sprawą tego, że roślina ta została zaliczona do kategorii superfood, czyli naturalnych produktów spożywczych, o bogatym składzie odżywczym, niezwykle korzystnym dla zdrowia.
Quinoa na obiad
O właściwościach odżywczych komosy ryżowej możemy dowiedzieć się więcej na Quinoa.com.pl. Tam również znajdziemy ciekawe przepisy, dzięki którym z niepozornych ziaren, przygotujemy wspaniałe posiłki. W najprostszym wydaniu quinoa może stać się jednym z podstawowych składników obiadu, zastępując na przykład tradycyjne ziemniaki, makaron, czy ryż albo kaszę.
Świetnie sprawdza się jako farsz do gołąbków, a jej bogaty w białko skład staje się idealnym uzupełnieniem tego niezwykle ważnego składnika, w dietach bezmięsnych. Warto wiedzieć, że komosa jest bezglutenowa, dlatego też doskonale odnajdzie się w diecie osób z nietolerancją glutenu. Ziarna nadają się również do zup, gdzie także zastępują popularny makaron czy np. ryż albo ziemniaki.
Przekąski z komosy ryżowej
Komosa ryżowa na obiad to nie jedyne oblicze tej wyjątkowej rośliny, która w kuchni ma naprawdę szerokie pole do popisu. Z powodzeniem można ją stosować jako podstawę w różnego rodzaju sałatkach podawanych na zimno, w formie lekkich przekąsek. Tyczy się to zarówno sałatek warzywnych, jak i owocowych. Idealnie komponuje się z kuchnią polską, śródziemnomorską, azjatycką czy meksykańską.
Sprawdzi się praktycznie wszędzie. Komosa ma to do siebie, że smakuje dobrze w wydaniu słonym, ostrym i słodkim. Z quinoa można przyrządzić również pyszne placuszki. Spokojnie można uznać, że zastosowanie tej super żywności ogranicza jedynie nasza wyobraźnia kulinarna.
Słodki deser z quinoa
A jeśli mamy ochotę na coś typowo słodkiego, a jednocześnie super zdrowego, także bez problemu możemy postawić na komosę ryżową. W słodkiej wersji deserowej quinoa może mieć postać smacznych ciasteczek, energetycznych kulek z orzechami, daktylami, wiórkami kokosowymi i kakao oraz pysznych koktajli z dodatkiem bogatych w substancje odżywcze ziaren komosy.
Prozdrowotne działanie komosy, a także łatwość jej przyrządzania i tak naprawdę niezwykle szeroki zakres jej kulinarnego wykorzystania, stawia ją w czołówce super żywności. Warto zatem włączyć ją do diety i spożywać regularnie.
I to nie tylko wtedy, gdy nie jemy mięsa lub nie możemy spożywać glutenu. Właściwości antyoksydacyjne i bogactwo składników o niezwykle korzystnym dla zdrowia działaniu spowodują, że nasz organizm z pewnością będzie nam wdzięczny za każdą porcję quinoa.