Od pewnego czasu bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. superfoods, czyli naturalne produkty spożywcze o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Jednym z nich jest quinoa, zwana również komosą ryżową. Jakie składniki odżywcze możemy w niej znaleźć i jakich korzyści możemy się spodziewać po włączeniu jej do codziennej diety?
Niektórzy błędnie zaliczają komosę ryżową do kasz, jednak w rzeczywistości ziarna te należą do pseudozbóż (czyli roślin, które nie są trawami, a wytwarzają nasiona bogate w skrobię i przypominające ziarna zboża). Inne nazwy tego nietypowego produktu to quinoa lub ryż peruwiański. Choć dla nas jest on nowinką, w rzeczywistości był uprawiany już przez starożytnych Inków.
Quinoa – na śniadanie, obiad i kolację
Ważną zaletą ziaren quinoa jest ich wszechstronność. Znakomicie nadają się do jedzenia w formie słodkich śniadań zastępujących tradycyjną owsiankę (np. z mlekiem krowim lub roślinnym i ulubionymi owocami), sprawdzają się w formie baz do sałatek oraz dodatków do dań obiadowych. Wiele inspiracji i przepisów na różnorodne dania z komosą ryżową można znaleźć np. na Quinoa.com.pl.
Quinoa – zalety i wartości odżywcze
A dlaczego warto włączyć komosę do swojego codziennego jadłospisu? Pierwszym powodem, dla którego należy ją jeść, jest wysoka zawartość tłuszczy jednonienasyconych oraz kwasów omega-3. Powinny ją spożywać zwłaszcza osoby na diecie wykluczającej ryby, ponieważ to właśnie one są głównym źródłem tych istotnych składników odżywczych.
Quinoa składa się głównie z węglowodanów złożonych, a także ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje gwałtownych skoków glukozy we krwi. Cechy te sprawiają, że stanowi znakomity wybór dla osób cierpiących na cukrzycę oraz starających się ograniczać ilość spożywanych kalorii. Natomiast ze względu na brak zawartości glutenu nadaje się dla osób uczulonych na ten składnik.
Jak przystało na superfood, komosa ryżowa zawiera wyjątkowo duże ilości cennych składników odżywczych. Stanowi bogate źródło białka, kwasu foliowego, błonnika, witamin A, B6 i E, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu i cynku. Zgodnie z wynikami badań naukowców z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie quinoa może zapobiegać niektórym nowotworom, zwłaszcza rakowi prostaty. Poza tym jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na miażdżycę oraz inne choroby układu krążenia, zapobiega problemom trawiennym oraz obniża poziom złego cholesterolu.